صفحه اصلی دوره ها پیوندها تماس با ما درباره ما ثبت نام

همه چیز درباره API

همه چیز درباره API مدیریت سایت
08 اسفند 1399
79 بازدید
همه چیز درباره API

در این بخش از آموزش های مهندس شو می خواهیم در رابطه با API ها مواردی را بیاموزیم و نحوه عملکرد آنها را بررسی کنیم .

 

  • API چیست ؟

API (Application Programming Interface) و یا واسط برنامه نویسی اپلیکیشن است . API یک واسطه است که امکان برقراری ارتباط میان دو برنامه کاربردی را فراهم می کند .

در برخی موارد شرکت های بسیار بزرگ API هایی برای مشتریان خود و یا کاربرد های داخلی شان ساخته اند و استفاده می کنند . 

کاربرد API 

ایده کاربرد API این است که کاری کنید سرور وب سایت شما به طور مستقیم و از طریق یک درخواست برای ثبت رویداد با جزئیات با سرور گوگل ارتباط برقرار کند.

سرور شما سپس پاسخ گوگل را دریافت کرده و اطلاعات مرتبط مانند پیام تایید به کاربر را به مرورگر وی باز می گرداند.

کلاینت چیست ؟

کلاینت (Client) شخص یا نرم افزاری است که از API استفاده می کند ؛ کلاینت می تواند یک توسعه دهنده نیز باشد ، برای مثال یک شخص به عنوان توسعه دهنده می تواند در برنامه ای که می نویسد API توییتر را برای خواندن و نوشتن داده ها از توییتر بگیرد و از آن استفاده کند.

 

  • آشنایی با انواع API ها 

با توجه به اینکه API سازوکاری است که از طریق آن تعامل سیستم با سیستم به جای تعامل کاربر با سیستم صورت می گیرد می توان دسته بندی های مختلفی برای API ها در نظر گرفت :

API سخت افزاری : زمانی که به طور مثال با اجرای یک بازی حرفه ای فشار زیادی روی سیستم خود می آوریم ؛ می بینیم که فن سیستم شروع به تند چرخیدن می کند و این به دلیل آن است که CPU نسبت به حالت عادی در معرض فشار بیشتر است و داغ تر از حد معمول شده است و باید خنک شود که این کار توسط API های سخت افزاری صورت می گیرد.


API زبان های برنامه نویسی : زبانی همچون جاوا یک هسته اصلی دارد که شامل Syntax این زبان ، نحوه ساخت متغیر ها و دیتا تایپ ها و … می شود اما در کنار آنها صدها کلاس مختلف توسط توسعه دهندگان این زبان عرضه شده است که تحت عنوان JAVA API شناخته می شوند که ویژگی های تکمیلی این زبان را در دسترس نوسعه دهندگان قرار می دهند .


کیت های توسعه نرم افزار : Software Development Kit یا به اختصار SDK نیز نوعی دیگر از API ها است که توسط شرکت های مختلفی همچون گوگل و فیسبوک و … عرضه می شوند تا توسعه دهندگان با استفاده از این کیت ها بتوانند اقدام به توسعه نرم افزار کنند که از جمله می توان به Android SDK اشاره کرد.


API های تحت وب ( وب سرویس ها ) : این نوع API ها یکی از متداول ترین و کاربردی ترین نوع API است . این API تحت وب یا اصطلاحا Web API به هر پروتکلی گفته می شود که از طریق شبکه اینترنت و وب تعامل ما بین اپلیکیشن های مختلف را امکان پذیر سازد و از همین رو Web Service نیز نامیده می شوند.


 

  • API Economy چیست ؟

کسب درآمد از طریق عرضه API چیزی است که تحت عنوان API Economy شناخته می شود. برخی API ها هستند که اصطلاحا public (عمومی) می باشند و شرکت عرضه کننده آن به طور مستقیم نمی تواند از آنها کسب درآمد کند اما در مقابل برخی شرکت ها نیز هستند که از طریق عرضه API های اختصاصی خود ، به کسب درآمد می پردازند بدین شکل که به طور مثال تا 10 هزار درخواست در ماه رایگان است ؛ اما اگر به طور مثال اپلیکیشنی طراحی نموده ایم که تعداد کاربران زیادی دارد و بار بیشتری روی شرکت های مذکور می آورد برای این منظور باید سرویس Premium را خریداری کنید .

دیدگاه ها(0)powered by Pinoox