صفحه اصلی دوره ها پیوندها تماس با ما درباره ما ثبت نام

چیز هایی که باید درباره لینوکس(Linux) بدانید !

چیز هایی که باید درباره لینوکس(Linux) بدانید ! مدیریت سایت
13 اسفند 1399
73 بازدید
چیز هایی که باید درباره لینوکس(Linux) بدانید !

در این بخش از آموزش های مهندس شو می خواهیم در رابطه با مفاهیم اولیه لینوکس و مواردی که به صورت پایه ای باید بدانید صحبت کنیم با ما همراه باشید

 

 • Linux چیست ؟؟

عبارت Linux از سال 1984 شناخته شده است . اگر بخواهیم از لحاظ فنی لینوکس را شرح دهیم می توان چنین گفت که به تنهایی  به عنوان هسته سیستم عامل معرفی می گردد. 

سیستم عامل لینوکس از قدرتمند ترین سیستم عامل های موجود در بازار است که متن باز (Open Source) است و در بین مهندسان نرم افزار از محبوبیت ویژه ای نیز برخوردار است . سیستم عامل یونیکس در سال 1971 توسط شرکت تلفن و تلگراف آمریکا توسعه و گسترش پیدا کرد .

سیستم عامل یونیکس گران قیمت بود و همه مردم نمی توانستند به راحتی از آن استفاده کنند. می توان گفت سیستم عامل لینوکس ، بسیار شبیه به سیستم عامل یونیکس و زیر شاخه ای از آن است .

در سال 1991 تورالدز لینوکس هسته مرکزی لینوکس را ساخت . سیستم عامل لینوکس توسط کمپانی های بسیاری پشتیبانی می شود .

فروشندگان تجاری و دیگر کاربران گنو / لینوکس در اجتماعات آنلاین (کانال‌های آی‌آرسی)، گروه‌های خبری، فهرست‌های پستی و انجمن‌های اینترنتی پشتیبانی فنی ارائه می‌کنند. گروه کاربران لینوکس (LUGs) در همه جهان به کاربران بسیاری به رایگان یاری می‌رساند.

مدل کسب و کار بیشتر فروشندگان تجاری لینوکس (مانند ردهت و نوول) بر پایه دریافت حق‌الزحمه جهت پشتیبانی است. این‌گونه دریافت پشتیبانی در برابر پرداخت پول برای کاربران تجاری لینوکس حایز اهمیت است.

هسته لینوکس : به طور کلی می توان گفت هر سیستم عاملی دارای هسته یا کرنل (kernel) و رابط بین نرم افزار و سخت افزار سیستم است ، در واقع می توان گفت وظیفه انجام کارهای اساسی و پایه بر عهده هسته یا کرنل است .

در اصل لینوکس پایین ترین سطح اجزای نرم افزاری یک سیستم به شمار می رود و اگر این بخش آسیب ببیند بقیه نرم افزار ها هم قادر به استفاده نخواهند بود .

از وظایف هسته آن است که منابع سیستم را به برنامه های دیگر موجود در سیستم متصل می کند.


وظایف هسته سیستم عامل لینوکس :

 ذخیره سازی داده ها : ذخیره سازی داده ها در حافظه ای که با دسترسی تصادفی کار می کنند یا در حافظه دائمی و یا در فایل سیستم مجازی صورت می گیرد.

 1. دسترسی به شبکه کامپیوتری 
 2. زمانبندی
 3. استفاده از ابزارهای ورودی و خروجی مانند موس ، کیبورد ، وب کم و فلش USB
 4. امنیت : این امنیت شامل امنیت منابع و همچنین کاربران و گروه های کاربری مختلف می باشد.

 • لینوکس چیست و چه کاربردی دارد ؟؟

از جمله کاربرد لینوکس را می توان امنیت آن نام برد . لینوکس به خاطر امنیتی که دارد ، به عنوان سیستم عامل محبوب در شبکه ها و محیط های شبکه ای استفاده می شود و می توان گفت که 70 درصد فایروال های (firewall) مورد استفاده در شبکه های دنیا ، از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند .


 • متن باز بودن سیستم عامل لینوکس : این سیستم  عامل به علت متن باز بودن ، انعطاف پذیری زیادی دارد و برای کاربرد های مختلف می توان از آن استفاده کرد .

متن باز بودن سیستم عامل لینوکس به این معنا است که تمام سورس کدهایی که در ساخت آن استفاده شده در اختیار شما قرار دارد و شما می توانید از آنها استفاده و یا حتی آنها را تغییر دهید و سیستم عامل اختصاصی خودتان را بسازید .


 • منظور از عمومی بودن لینوکس چیست ؟

این سیستم عامل یک سیستم عامل عمومی و متن باز است و برنامه نویسان زیادی می توانند آن را توسعه دهند و نیازهای خود را در حوزه های مختلف با استفاده از آن بر طرف کنند .


 • توزیع های معروف لینوکس :

RPM-Based Linux

از معروف ترین توزیع های RPM مورد ، می توان به توزیع Fedora  ، CentOS ، RedHat ، SUSE ، و...

اشاره کرد . توزیع های RedHat / CentOS جزء محبوب ترین سیستم عامل ها برای سرور هستند . البته توزیع های لینوکسی به همین تعداد کم ختم نمی شوند و بسیار زیاد هستند . شما می توانید برای مشاهده آنها به وب سایت زیر نگاهی بیندازید:

توزیع های لینوکس را مشاهده کنید .


Debian-Based Linux

در این مورد نیز ، به خود توزیع Debian و توزیع معروف Ubuntu و Mint می توان اشاره کرد که برای سیستم عامل های خانگی بسیار مناسب هستند . 

هم چنین Ubuntu server یکی از قوی ترین توزیع های لینوکس برای سیستم عامل سرور است .


Kali Linux :: 

Kali linux یک توزیع لینوکس مبتنی بر Debian است که پشتیبانی و تامین امنیت ، امنیت تهاجمی را بر عهده دارد. 

کالی لینوکس در انواع نسخه های حرفه ای و Lite ارائه می شود .


زبان برنامه نویسی لینوکس ::

لینوکس یک سیستم عامل خط فرمان منبع باز است . اما شامل یک کامپایلر زمان C است که یک زبان برنامه نویسی است .

لینوکس همچنین شامل ویژگی های Shell Programming می باشد که با استفاده از دستورات لینوکس و سایر برنامه ها ، آن را به یک زبان برنامه نویسی بسیار قدرتمند تبدیل می کند .


سیستم عامل مدیریت پکیج RPM ::

RPM یک ابزار مدیریت پکیج بسیار محبوب و پیش فرض برای سیستم های مبتنی بر (Fedora,CentOS,RHEL,RedHat) است .

این ابزار به مدیران سیستم و کاربران اجازه می دهد تا پکیج های نرم افزاری سیستم را در سیستم عامل های یونیکس و لینوکس مدیریت ، نصب ، آپدیت و حذف کنند .

هر پکیج یک بسته جدا از فایلی مرتبط ، متون و اطلاعات پیکربندی است و معمولا هر پکیج یک اپلیکیشن مجزا است .

با تمرکز بر روی پکیج به عنوان یک واحد مدیریتی ، PRM پروسه نصب و حذف اپلیکیشن ها را بسیار راحت کرده است .

RPM به عنوان فایل .rpm شناخته می شود و شامل برنامه های نرم افزاری کامپایل شده و کتابخانه های مورد نیاز پکیج است .


 • RPM  چیست ؟ 

مدیریت پکیج مختلفی برای لینوکس برای پیگیری و دستکاری اپلیکیشن های نصب شده در دسترس است .

مهم ترین آنها که استفاده گسترده ای از آن می شود مدیریت پکیج (RedHat Package Manager) RPM است .

RPM در ابتدا برای لینوکس RedHat ایجاد شده بود ولی ترکیب آن از ویژگی های فنی و زمان سنجی مناسب موجب شده تا RPM یک استاندارد برای پکیج کردن نرم افزار ها در بیشتر توزیع های لینوکس شود .


 • تفاوت لینوکس و یونیکس چیست؟

در طی سال‌های 1991 تا 1995 بسیاری از دانشجوهای رشته‌های کامپیوتر و مهندسی در دانشگاه با قدرت یونیکس آشنا شده بودند. دانشجویان زیادی از قابلیت‌های جدیدی مانند E-Mail، وب و غیره شگفت‌زده شده بودند. آن‌ها در خانه با رایانه‌های 16-بیتی خود کار می‌کردند و منتظر بودند که همه این امکانات یک روز وارد خانه‌های آن‌ها شود. بسیاری از آن‌ها فکر می‌کردند که بهترین امکانات فقط در دانشگاه عرضه می‌شود. آن‌ها مجبور بودند با MS-DOS یا ویندوز 3.1 کار کنند، چون یونیکس بزرگ و گران بود.

در سال 1991، لینوس که یک دانشجوی فنلاندی بود و در رشته برنامه‌نویسی رایانه در دانشگاه هلسینکی تحصیل می‌کرد، در دانشگاه از یونیکس به صورت روزمره استفاده می‌کرد. او از رایانه خانگی خود که MS-DOS را اجرا می‌کرد، خسته شد و تصمیم گرفت که شروع به توسعه یک کرنل خاص یونیکس بکند. کرنل به برنامه‌ای گفته می‌شود که قلب سیستم عامل را تشکیل می‌دهد و به صورت مستقیم با سخت‌افزار ارتباط می‌گیرد.

لینوس می‌خواست نرم‌افزار کرنل خود را به صورت رایگان عرضه کند، زیرا این کار خود را یک سرگرمی و نه یک تجارت می‌دانست. وی همچنین می‌خواست بداند افراد دیگر در مورد کار وی چه فکر می‌کنند و از این رو تصمیم گرفت کرنل طراحی شده را به صورت رایگان روی اینترنت منتشر کند. او در اواخر سال 1991 کرنل خود را با کامل کرد و در طی مدت زمان بسیار کوتاهی یک کرنل 32-بیتی نیز ساخت که در آن می‌شد برنامه‌هایی را اجرا کرد. در این زمان او یک کرنل داشت، اما هنوز هیچ نرم‌افزار مفیدی برای آن نوشته نشده بود.


 • بنیاد نرم‌افزار آزاد و GPL :: 

در همین زمان در ایالات متحده یک فرد دیگر به نام «ریچارد استالمن» (Richard Stallman) یک تیم از برنامه‌نویسان را جمع کرده بود که وقت خود را به توسعه نرم‌افزارهای رایگان اختصاص داده بودند. ریچارد این جمع را «بنیاد نرم‌افزار آزاد» نامید. هدف این سازمان آن بود که نرم‌افزارها را به صورت رایگان و آزادانه توزیع کند تا هر کس بتواند به کد منبع نرم‌افزارها دسترسی داشته باشد و بهینه‌سازی‌هایی روی آن ایجاد کند. این بنیاد یک دسته از ابزارها ایجاد کرد که کارکرد نرم‌افزارهای رایج تجاری همتای خود را که در آن زمان به طور عمده برای یونیکس ارائه شده بودند، عرضه می‌کردند. این ابزارها به نام ابزارهای GNU شناخته می‌شدند که اختصاری برای عبارت «GNU’s Not Unix» است.

بنیاد نرم‌افزارهای آزاد به یک لایسنس برای نرم‌افزارهایی که استفاده می‌کرد نیاز داشت. این لایسنس بر مبنای اصول CopyLeft بود. این نرم‌افزارها بر مبنای لایسنس GNU GPL انتشار یافتند. GPL امروزه در نسخه 3 است، اما در اصل همچنان از همان مفاهیم پیروی می‌کند که هر مؤلف نرم‌افزار که از GPL استفاده می‌کند تا زمانی که بخواهد به صورت آزاد منتشر شود می‌تواند مسئول آن بماند. با ایجاد نرم‌افزارهای مبتنی بر جامعه، با بهره‌گیری از استاندارد‌های باز و مرور همکاران، کیفیت نرم‌افزارها ارتقا یافت. ریچارد استالمن یک هیپی نامتعارف بود، اما با تلاش‌های وی از سال 1984 بود که دنیای کاملاً جدید و شگفت‌انگیز متن-باز متولد شد.

استالمن به شدت مشغول ساخت یک مجموعه نرم‌افزار بود که برای نمونه شامل یک ادیتور متن به نام emacs و bash بود. این bash رابط خط فرمان مبتنی بر Bourne Shell بود که به همراه نسخه BSD از یونیکس عرضه شده بود. بنیاد FSF به طور کامل بر مبنای مجموعه نرم‌افزارهای یونیکس بنا شده بود و به طور کلی آن را بهبود بخشید. در سال 1991 تنها چیزی که FSF برای ارائه یک سیستم عامل کامل نداشت، یک کرنل بود. لینوس توانست FSF را متقاعد کند که کرنل او می‌تواند اپلیکیشن‌های GNU را اجرا کند. زمانی که لینوس اپلیکیشن‌های GNU یونیکس را با کامپایلر کد (gcc)  و یک کرنل کارآمد ترکیب کرد، چیز کاملاً تازه‌ای متولد شد که تصمیم گرفت آن را لینوکس بنامد.


 • آیا همه این امکانات به صورت رایگان عرضه می‌شوند؟

شاید فکر کنید که چون لینوکس و نرم‌افزارهای متن-باز مرتبط به صورت آزاد و رایگان عرضه شده‌اند، امکان هیچ نوع کسب درآمدی از طریق لینوکس وجود ندارد. در واقع بسیاری از شرکت‌ها در ابتدا فکر می‌کردند که لینوکس چیزی به جز یک سرگرمی یا تفریح گیک‌ها نیست، اما باطل بودن این تصور در طی سال‌ها اثبات شد و از زمان معرفی لینوکس در سال 1991 این سیستم عامل به طور مداوم قوی‌تر شده است. در ادامه دلایلی که به لینوکس به کسب‌وکارها کمک کرده و موجب شده که در طی سال‌ها نسبت به مدل کسب‌وکار نرم‌افزارهای سنتی ارجحیت پیدا کند را بر‌می‌شماریم.

لینوکس امروزه یکی از رایج‌ترین و پایدارترین پلتفرم‌ها در دنیا محسوب می‌شود و مبنایی ایجاد کرده است که به شرکت‌هایی از قبیل گوگل و آمازون اجازه می‌دهد، سود پایداری بر مبنای این شالوده به دست آورند و از آن بهره‌برداری کنند. هر گوشی موبایل یا تبلت اندرویدی از لینوکس استفاده می‌کند. همه وب‌سایت‌های آمازون از لینوکس استفاده می‌کند. هر جستجوی گوگل از لینوکس نیرو می‌گیرد و هر توییتی که می‌زنید به لطف وجود سرورهای لینوکسی در سطح سیستم عامل میسر شده است.

بسیاری از کسب‌وکارها قراردادهای خرید پشتیبانی امضا می‌کنند تا سیستم‌های لینوکسی خود را با امنیت کامل نگهداری کنند. این رویکرد فرایندی مشابه پلتفرم‌های مبتنی بر سیستم‌های عامل تجاری دارد.

شرکت‌هایی مانند اینتل که سرمایه‌گذاری زیادی روی لینوکس انجام داده‌اند، بازگشت این سرمایه را به سرعت مشاهده می‌کنند، زیرا لینوکس به طور سرراستی بر مبنای مدل کد/متن باز عمل می‌کند. به طور معمول اینتل باید ماه‌ها یا سال‌ها صبر کند تا پشتیبانی کامل ویندوز یا مک را برای محصولات سخت‌افزاری خود به دست آورد.

در کشورهایی مانند چین، 70% از همه رایانه‌هایی که به فروش می‌رسند، دارای سیستم عامل لینوکس هستند. بسیاری از خریداران این رایانه‌ها همچنان سیستم عامل لینوکس را حفظ می‌کنند، زیرا به این ترتیب می‌توانند هر کاری دوست دارند با رایانه خود انجام دهند و به این ترتیب شرکت‌های سازنده مجبور نیستند برای خرید لایسنس ویندوز پولی به مایکروسافت بدهند و موجب صرفه‌جویی برای سازندگان می‌شود. به این ترتیب فروش رایانه‌ها افزایش می‌یابد و حاشیه سود بهبود می‌یابد.

شرکت‌های زیادی از لینوکس برای میزبانی سرور استفاده می‌کنند، زیرا لینوکس نسبت به همتای ویندوز خود عملکرد بالاتری ارائه می‌کند و هزینه آن تقریباً صفر است. به این ترتیب موجب صرفه‌جویی برای شرکت‌ها و همچنین کاربران می‌شود. علاوه بر این از طرق دیگری مانند «مجازی‌سازی» (virtualization) نیز صرفه‌جویی مجددی ایجاد می‌شود. منظور از مجازی‌سازی این است که شما می‌توانید چند سرور لینوکسی داشته باشید که همگی روی یک سرور فیزیکی منفرد اجرا می‌شوند. به این ترتیب هزینه‌های میزبانی از نظر مصرف برق و سخت‌افزار و خنک‌سازی اتاق سرور کاهش می‌یابد. به همین جهات، بسیاری از شرکت‌ها در سراسر دنیا از لینوکس استفاده می‌کنند.

شغل‌های با حقوق بالا – لینوکس بزرگ است. در واقع لینوکس امروزه نقش بسیار بزرگی در حوزه IT ایفا می‌کند. این به معنی تولید شغل‌های زیاد است و همه این‌ها به لطف لینوکس است.

در نهایت در طی زمان بسیاری از شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و افراد عادی متوجه شده‌اند که چیزی را به جامعه لینوکس باز پس می‌دهند، زیرا لینوکس به آن‌ها در زمینه اجرای یک کار مشخص کمک کرده است. این چرخه پیوستگی بهبود و کار تیمی موجب بهبود انگیز تلاش می‌شود. کافی است نگاهی به پروژه‌های اوپن سورس مانند ویکی‌پدیا بیندازید تا ببینید این چرخه چه قدر خوب کار می‌کند. هیچ کس برای کار در ویکی‌پدیا پولی دریافت نمی‌کند و با این حال بهترین منبع اطلاعات در سراسر دنیا محسوب می‌شود. لینوکس نیز به طرز مشابهی عمل می‌کند.

دیدگاه ها(0)powered by Pinoox