صفحه اصلی دوره ها پیوندها تماس با ما درباره ما ثبت نام

بررسی مفاهیم اولیه وب

بررسی مفاهیم اولیه وب مدیریت سایت
17 اسفند 1399
64 بازدید
بررسی مفاهیم اولیه وب

در این بخش از آموزش قصد داریم مقدمه ای از مفاهیم اولیه طراحی وب سایت های مختلف را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

 • صفحه وب (Web Page) 

به مجموعه ای از تصاویر و نوشته ها که به صورت یک صفحه از طریق اینترنت قابل دسترسی می باشند ، صفحه وب می گویند.


 • وب سایت (Web Site)

پایگاهی بر روی فضای مجازی اینترنت ، شامل مجموعه ای از صفحات وب است که توسط آدرس مخصوصی (Domain) از طریق اینترنت قابل دسترسی می باشند .

این صفحه ها می تواند حاوی اخبار ، تصاویر ، اطلاعات علمی و تجاری ، تبلیغات و … باشد .


 • نام دامنه (Domain)

نام بین المللی مخصوصی که برای هر وب سایت ثبت می شود و به عنوان آدرس آن سایت محسوب می گردد . به یاد داشته باشید که نام های دامنه ها می تواند در اصطلاح یک دامنه ملی و یا بین المللی باشد .  مثال : وب سایت مهندس شو (www.engineersho.ir) یک نام دامنه ملی می باشد که مختص به ایران است .


 • میزبان وب (Web Host)

میزبان وب به کامپیوتری گفته می شود که اطلاعات یک یا چند وب سایت بر روی آن قرار می گیرد و هنگامی که کاربری در مرورگر وب خود ، آدرس سایت مورد نظر را وارد می کند ، مرورگر کامپیوتر شخصی کاربر از طریق خط تلفن و یا آنتن های ماهواره ای با وب سرور (Web Server) که بر روی آن میزبان نصب شده است ارتباط برقرار نموده و صفحات مورد نظر را به نمایش در می آورد .


 • وب سرور (Web Server) 

به نرم افزاری گفته می شود که بر روی کامپیوتر میزبان نصب شده و صفحات وب در خواستی مرورگرهای وب را برای آنها ارسال می نماید . البته اغلب از میزبان وب به عنوان وب سرور نام برده ی شود که این از نظر علمی صحیح نمی باشد .


 • صفحه ثابت (Static Page)

صفحه وب سایتی می باشد که مطالب داخل آن برای مراجعه کننده ثابت هستند و همچنین برای تمام کاربران اینترنت به یک صورت نمایش داده می شوند.


 • صفحه پویا (Dynamic Page)

این اصطلاح به صفحه وب سایتی گفته می شود ، که مطلب و محتویات آن متغیر است و به درخواست کاربران در آنها اطلاعات متفاوتی نمایش داده می شود و نیز امکان وارد کردن اطلاعاتی توسط کاربران اینترنت در آنها میسر می باشد . برای تولید این صفحه ها نیاز به برنامه نویسی های خاصی می باشد.


 • صفحه اصلی (Home Page)

صفحه اصلی و ابتدایی یک وب سایت که بازدید کننده وب سایت آن را در ابتدا مشاهده می نماید . این صفحه شامل ، اخبار مهم ، تصاویر اولیه ، پیوندهایی به بخش های مختلف آن سایت و نیز پیوند هایی به سایت های دیگر و یا تبلیغ های دارنده وب سایت می باشد.


 • مرورگر یا Browser

نرم افزاری می باشد که برای مشاهده وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرند ، این نرم افزارها دارای نام های مختلفی می باشند که رایج ترین آنها عبارت اند از :

 1. Chrome
 2. Firefox
 3. Edge
 4. Opera
 5. Safari
 6. …..

 • آدرس وب سایت (URL)

به یاد داشته باشید که هر منبع اینترنتی که می تواند از یک صفحه وب تا یک فایل ، تصویر و یا ویدئو را شامل شود ، دارای آدرسی منحصر به فرد می باشد ، که به آن URL گفته می شود ؛ یک URL از چهار بخش زیر تشکیل می شود :

 

https://www.engineersho.ir

 

1. پروتکل http : قوانین و مقرراتی می باشند که بر نحوه انتقال اطلاعات نظارت می کنند ، پروتکل هایی که در صفحات وب استفاده می شوند عبارت اند از : http , https ، بنابراین هنگامی که برای مشاهده یک وب سایت از این پروتکل ها استفاده می نمایید ؛ می بایست یک سری قوانین و مقررات را رعایت کنید.

2. www مخفف عبارت World Wide Web : عبارتی است که مخفف شبکه جهانی گسترده می باشد.

3. نام دامنه (engineersho) : engineersho در اینجا به عنوان نام دامنه وب سایت یا همان دامنه (Domain) می باشد.

4. ir (پسوند سایت) : در اینجا پسوند وب سایت می باشد ، همانطور که گفته شد پسوند های وب سایت یا می تواند اصطلاحا ملی باشد و یا بین المللی.

دیدگاه ها(0)powered by Pinoox