صفحه اصلی دوره ها پیوندها تماس با ما درباره ما ثبت نام

بررسی ساختار Thread ها

بررسی ساختار Thread ها مدیریت سایت
17 مرداد 1400
26 بازدید
بررسی ساختار Thread ها

 

Thread چیست ؟؟

اگر بخواهیم معنای thread را بگوییم به نخ می رسیم ! بله معنای thread نخ است . اما اگر بخواهیم به صورت تخصصی تر صحبت کنیم ، thread ها یکی از کوچکترین و البته بزرگترین و اساسی ترین بخش های یک سیستم هستند که به شما می توانند حتی در ساخت اپلیکیشن های کاربردی کمک کنند .

در واقع نقش thread ها پروسه زمانبندی می باشد به این است که thread ها بخش های مختلف یک عملیات یا یک کار را زمانبندی می کنند و کارها را بین اجزای مختلف تقسیم می کنند .


اجزای Thread ها کدامند ؟

Thread ها از مجموعه ای از ثبات ها (register) و پشته ها (stack) تشکیل شده اند ؛ اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم وظیفه اصلی thread ها اولویت زمانبندی ها ، بررسی استثناها ، ذخیره سازی و … می باشد.


بررسی مزایای Thread ::

اگر بخواهیم در رابطه با thread ها مثالی بزنیم می توانیم بگوییم که فرض کنید شما در داخل یک شرکت در حال کار کردن هستید که مدیر آن شرکت وظایفی به شما داده است ؛ به طور مثال مدیر شرکت گفته است که کارهای برنامه نویسی backend و frontend را به شخصه می توانم انجام دهم اما کارهای تایپ ، طراحی گرافیکی و تولید محتوا از من بر نمی آید و شما باید انجام دهید ؛ دقیقا thread ها هم به همین شکل عمل می کنند اصطلاح اصلی Main Thread به همین منظور است که یک سری کار های کلی را می تواند انجام دهد اما بخشی از کارهای کوچک را نمی تواند به درستی انجام دهد برای همین thread کوچک تری را استخدام می کند تا کارهای جزئی تر هم به درستی انجام شوند ، اگر بخواهیم این موضوع را با یکی از زبان های برنامه نویسی چک کنیم ، می توانیم زبان قدرتمند جاوا برای اندروید را مثال بزنیم اگر در داخل دوره برنامه نویسی اندروید وب سایت مهندس شو شرکت کرده باشید می بینید که thread ها در این زبان هم حائز اهمیت هستند و ساخت Splash Screen ها می تواند با استفاده از این thread های کوچک تر انجام شود ؛ که Main Thread از ساخت آنها عاجز است ! 


تفاوت Thread و Process ::

Thread ها در یک فضای حافظه اشتراکی همگی با هم اجرا می شوند ؛ اما Process ها در فضاهای جداگانه حافظه اجرا می شوند . 

می توان گفت Process یک برنامه کلی و همیشه در حال اجرا است ؛ اما Thread ها بخشی از این Process ها می باشند .

ایجاد یک Process نیازمند زمان بیشتری نسبت به ایجاد یک Thread است . 

نکته حائز اهمیت این است که برای بستن یک Process نیز زمان بیشتری نسبت به بستن یک Thread نیاز داریم .

دیدگاه ها(0)powered by Pinoox