صفحه اصلی دوره ها پیوندها تماس با ما درباره ما ثبت نام

بررسی ساختار کلاس ها در برنامه نویسی شی گرا

بررسی ساختار کلاس ها در برنامه نویسی شی گرا مدیریت سایت
19 مرداد 1400
26 بازدید
بررسی ساختار کلاس ها در برنامه نویسی شی گرا

 

مفهوم کلی کلاس در برنامه نویسی شی گرا چیست ؟

کلاس یک فضای کلی برای تولید و ساخت اشیا می باشد . در یک کلاس مجموعه ای از ویژگی های خاص می تواند تعریف شود (Property) که این ویژگی ها می تواند برای اشیای مختلف نیز استفاده گردد.

به طور مثال ویژگی اندازه که می تواند برای چندین اشیا مختلف تعریف گردد و از یک اندازه استفاده شود.

 

حالا ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که برنامه نویسی شی گرا (Object Oriented Programming) (OOP) چیست ؟؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم می توانیم اشیای مختلف اطراف خودمان را مثال بزنیم ؛ هر شی که در اطراف ما وجود دارد در زبان برنامه نویسی شی گرا یک موجودیت به حساب می آید به طور مثال فرض کنید یک ماشین را که دارای ویژگی رنگ ، چرخ ، فرمان و … باشد ؛ حال شما می توانید همین ویژگی های ساده ای که همه ی ماشین ها دارند را در زبان برنامه نویسی هم تعریف کنید به اصطلاح به این ویژگی ها یا خصوصیت هایی که برای یک موجودیت یا یک شی تعریف می شود Property گفته می شود .

 

ویژگی های برنامه نویسی شی گرا یا OOP عبارت اند از :

  1. وراثت (ارث بری)
  2. پنهان سازی
  3. جند ریختگی (Polymorphism)

یک کلاس به طور معمول خصوصیات و رفتارهای یک شی را در خود جای می دهد .

 

سطح دسترسی در کلاس ها ::

سطح های دسترسی به سه نوع مختلف دسته بندی می شوند که عبارت اند از ::

Public

Private

Protected

 

سطح دسترسی public : زمانی که شما از این سطح دسترسی داخل کلاس برنامه تان استفاده می کنید به این معنی است که شما می توانید از آن شی ای که تعریف کرده اید در هر کلاسی که مد نظرتان است استفاده کنید به طور مثال اگر یک ویژگی ساده مثل اندازه عرض یک تصویر را تعریف کرده اید می توانید از این ویژگی در هر کلاسی که بخواهید استفاده کنید .


سطح دسترسی private : زمانی که از این سطح دسترسی استفاده می کنید به این معنی هست که شما فقط می توانید در آن کلاسی که این سطح دسترسی وجود دارد از ویژگی x به طور مثال استفاده کنید ؛ به طور مثال همان اندازه عرض تصویر در نظر بگیرید ، فقط از این ویژگی می توانید در آن کلاسی که تعریف شده است استفاده کنید .


سطح دسترسی protected : زمانی که از این سطح دسترسی استفاده می کنید شما فقط می توانید از یک ویژگی در کلاس هایی استفاده کنید که زیر مجموعه این کلاس هستند به طور مثال فرض کنید در یک برنامه یک کلاس با نام smart داریم و یک کلاس دیگر با نام genius داریم اگر این دو کلاس زیر مجموعه یک دیگر قرار گیرند و یا از یک دیگر اصطلاحا ویژگی هایی را به ارث ببرند می توانید از سطح دسترسی protected استفاده کنید یعنی همان ویژگی هایی که در کلاس smart وجود دارد ، در کلاس genius هم قابل استفاده می باشد.

دیدگاه ها(0)powered by Pinoox